Nie przegap SUPER OKAZJI!

Młodzież czyta?!!
Carpe Diem!
Chwytaj dzień!
Dzisiaj burzą, jutro budują, to normalne i piękne. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Dorośli, potrzebujemy młodych, a oni nas. Mam tu na myśli pokolenia zwane New Adult (Nowi dorośli – osoby w wieku 18-30 lat) i Yong Adult (Młodzi dorośli – osoby w wieku 12-18 lat). Widzimy rosnące czytelnictwo w tych grupach. Jako bibliotekarz potwierdzam i z wielką radością mówię: jest nadzieja, są perełki i będzie dobrze!
W bibliotekach czy księgarniach możemy zobaczyć dedykowane półki – specjalnie wydzielone miejsca dla literatury New i Young Adult. Może ona obejmować różne gatunki, takie jak fantastyka, kryminał, romans, czy powieści obyczajowe. Tematyka skupia się głównie na problemach i doświadczeniach młodych dorosłych wchodzących w samodzielne życie. Wnikają w dzisiejsze problemy z nazywaniem emocji, depresją czy toksycznych relacji. Czytelnicy odnajdują w bohaterach swoich rówieśników, przeżywających podobne doświadczenia: wyprowadzka z domu, poszukiwania sposobów na utrzymanie się, pierwsza praca, pierwsza miłość, odnajdywanie się w nowym środowisku.
“Young adult” to książki (plus filmy i inne formy rozrywki) skierowane głównie do nastolatków w wieku 12-18 lat (starsi też czytają, bo to odmładza! Działa jak kosmetyki i maseczki!). Edytorstwo książek dla młodzieży jest jednym z najbardziej wymagających. Wydawcy jeśli chcą odpowiadać na potrzeby młodych czytelników, muszą nadążać za panującą modą i trendami w kulturze. Śledzić seriale telewizyjne, kinowe oraz gry komputerowe. Młodzi nie chcą zadowalać się byle jakością. Szukają piękna, wyjątkowości w treści, ale poruszają ich również barwione obwoluty. Jednym słowem okładka i to co w środku. Niejeden wydaje całe kieszonkowe na specjalne wydania ulubionych książek.
Poruszane tematy są bliskie młodzieży: dorastanie, przyjaźń, zauroczenia, pierwsza miłość i relacje rodzinne. Nastolatki – rówieśnicy czytelników, żyją w podobnym środowisku, chodzą do szkół, są na studiach, przeżywają podobne radości, smutki, rozczarowania i wyzwania. Gdy przeczytamy jeden czy drugi tytuł możemy pomyśleć hmmm zaczynają od zera! uczą się nazywać podstawowe pojęcia: radość, smutek, emocjonalne ABC. Tak, dajmy im szansę, nie gardźmy tym co czytają, czym się interesują. Przed nimi nowe wyzwania. W ciągu życia będą musieli około 5 razy się przekwalifikować, powstaną nowe zawody, o których nam się nawet nie śniło. Będą musieli nauczyć się rozróżniać słowa i obrazy stworzone przez AI od tych, które stworzą ich dzieci, a nasze wnuki.
Dlaczego więc warto sięgnąć po literaturę NA? Zgłębimy świat tych, których kochamy i chcemy dawać wsparcie – świadomą obecność. Doświadczymy razem z bohaterami intensywnych uczuć, zaangażujemy się emocjonalnie i odkryjemy fascynujący świat literatury, który porusza najważniejsze tematy współczesnego życia młodych ludzi.
- K. Hartwell ,,11 papierowych serc”.
- Krasowska M. Trylogia ,,Fala”.
- Han J. Cykl „LATO”, gdzie pierwszy tom nosi tytuł ,,Tego lata stałam się piękna”.
- J. Spandel ,,Gwiazdy i my”.
- D. Garrison ,,Jeszcze sześć takich czerwców”.
- M. Cabot seria ,,Pamiętnik księżniczki”.
Ps. Przyjdźcie do biblioteki po więcej tytułów!
Ola
pracownik biblioteki miejskiej- Bibliotachaczka